Projektowanie ogrodów na terenie Tarnowa i Małopolski.

BotaNova Agata Brzezińska

ul. Spokojna 6, 33-100 Tarnów

tel. +48 606 951 763

O tym projekcie:

Kwitnąca skarpa

Data: listopad 2023

Lokalizacja: Niepołomice

Powierzchnia: ok. 180m2

Etap: w trakcie realizacji

 

Ogród, w którym znajduje się skarpa praktycznie w całości już został zagospodarowany przez Właścicieli, pozostała jedynie ogromna skarpa za domem, pokryta murawą.

Pomysł Właścicieli na zagospodarowanie skarpy był taki aby wkomponować w nią miejsce na ognisko, schody terenowe, duże kamienie i głazy oraz obsadzić roślinnością.

Oczekiwania co do gatunków roślin też były określone. Do ulubionych roślin Pani domu należy lawenda, klony palmowe, trawy ozdobne i te koniecznie miały pokrywać powierzchnię skarpy.

Na tej podstawie powstał układ meandrujących murków oporowych na 3 różnych poziomach,

„zachodzących” na siebie. Przedłużeniem najniższego poziomu jest obszerne miejsce ogniskowo – wypoczynkowe. Jest to forma okrągłego, można powiedzieć, podestu lub tarasu do którego dostaniemy się pokonując kilka stopni. Na szczyt skarpy pomiędzy murkami prowadzą schody ułożone z dużych kamieni i głazów.

Układ kamiennych elementów poprzerastany jest roślinnością taką jak m.in. róże okrywowe, lawendy, irgi, bergenie, turzyce, rozplenice, bodziszki czy trzmieliny. Pionowe akcenty to niewielkie drzewa wielopienne jak chociażby klony tatarskie czy też ulubione bordowe akcenty Właścicielki w postaci klonów palmowych